Sam decydujesz jak funkcjonujesz

Określenie długości życia różnych populacji ludzkich komórek stało się możliwe dzięki opracowaniu przez Jonasa Frisena (Karolinska Institut, Szwecja) metody datowania komórek izotopem węgla C14 w odniesieniu do DNA (metoda powszechnie używana w archeologii i paleontologii do określania wieku skamieniałości).


Badacz wykazał, że większość naszych komórek nie przekracza wieku 10 lat, i tak:

 • krwinki czerwone żyją 4 miesiące
 • komórki wątroby – 300 do 500 dni
 • komórki wyściełające wewnętrzną powierzchnię jelit – ok. 5 dni
 • pozostałe komórki budujące tkankę jelit – ok. 16 lat
 • komórki kostne – ponad 10 lat
 • komórki mięśni żeber – ok. 15 lat

Nowe komórki powstają także w mięśniu sercowym, jedynie niektóre komórki w mózgu mają taki sam wiek, jak organizm.
To dobre wiadomości – nawet, jeśli nasz dotychczasowy tryb życia nie dawał naszym komórkom zbyt wiele okazji do dobrego samopoczucia, zawsze możemy to zmienić. Dostarczając do organizmu składniki potrzebne do prawidłowego, harmonijnego funkcjonowania możemy mieć pewność, że za jakiś czas (patrz powyżej) będziemy jak nowo narodzeni.
Niestety, jest też przysłowiowa łyżka dziegciu: w DNA gromadzą się mutacje (tym więcej, im bardziej toksyczne okoliczności życia), które zniekształcają informacje w nim zawarte. Ponadto DNA zawarte w mitochondriach (centrach energetycznych naszych komórek) nie posiada mechanizmów naprawczych dla wszystkich chromosomów. Dodatkowo, komórki macierzyste, które są źródłem nowych komórek we wszystkich typach tkanek, ulegają osłabieniu wraz z wiekiem organizmu.
Co z tego wynika? W dowolnym momencie zmieniając tryb życia i nawyki żywieniowe na takie, które gwarantują nam dobre odżywienie na poziomie komórkowym, odradzamy się jak feniks z popiołów 
Ale… nie wszystkie szkody da się usunąć bez śladów.
Źródło: doniesienia prasowe i materiały opublikowane przez Laboratorium Jonasa Frisena, Karolinska Institut, Szwecja

Komentarz do “Sam decydujesz jak funkcjonujesz

 • Lipiec 14, 2017 o 8:02 am
  Permalink

  Uklad immunologiczny dziecka szkoli sie do 12 roku rosniecia. Zdaniem specjalistów, czeste choroby u niemowlat, które uczestnicza do zlobka lub przedszkola, to zasada. Wiec po nisku nowy poziom, bedacy wzmocnieniu systemu immunologicznego. Organizm dziecka przez stosunek z wirusami, wytwarza przeciwciala, które poradza mu w zwalczeniu kolejnych infekcji. Jesli maluch choruje czesciej niz 6 do 8 razy w roku, to symbol, iz o zasiegnac rady specjalisty specjalisty.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *